Térképek
Az Interneten több régi kiadású térkép szkennelt változata is megtalálható a Fogarasi-havasokról (nem feltétlenül jogtisztán). Ezek előzetes tájékozódásra ugyan megfelelőek, azonban sok elavult információt tartalmaznak (megváltozott turistajelzések stb). Az újabb kiadású térképek közül magyar nyelven az Erfatur és Dimap térképészetek által közösen szerkesztett 1:60.000 méretarányú „zöld” térkép (2007, második kiadás) egyedülálló. Ez a darab is hozza a sorozattól már megszokott színvonalat: jól áttekinthető, hátoldalán a hegység román, magyar ás angol nyelvű bemutatása és turistaút-ismertetők kaptak helyet. A méretaránnyal kapcsolatban felmerülhet, hogy talán lehetne kedvezőbb is, azonban figyelembe kell venni, hogy egy ilyen nagy kiterjedésű hegység esetében valahol muszáj kompromisszumot kötni a részletesség, az ábrázolt terület, illetve a fizikai méret között. Ebben a „háromszögben” elég jól teljesít ez a térkép.
Az Erfatur és a Dimap szíves közreműködésével turistatérképük az alábbi megjelenítő segítségével online formában is böngészhető a fogaras.ro olvasói számára. Bizonyára sokan hasznát veszik majd ennek a lehetőségnek. A gesztusért cserébe szeretnék nyomatékosan megkérni mindenkit, hogy tartsa tiszteletben a szerzői jogokat és a térkép készítőinek munkáját, tehát ha szüksége van rá nyomtatott formában, akkor legyen szíves vásárolja meg a legfrissebb kiadást!
A román Bel Alpin féle 1:75.000 léptékű térkép (legutóbbi kiadás: 2008) szintén megfelel a saját sorozata színvonalának, léptéke azonban már feszegeti a „jó használhatóság” határait. Hátoldalán román és angol nyelven megtalálható a hegység rövid bemutatása és az jelzett turistautak leírása. Románián kívülről nehéz a beszerzése, a helyszínen (pl. menedékházakban) azonban inkább ehhez a térképhez lehet csak hozzájutni.
| hagyományos | online-GPS | egyéb online | történelmi |
GPS alapú interaktív térkép
virtuális barangolás
Az Interneten ingyenesen elérhető dinamikus domborzati alaptérképek és műholdfelvételek, valamint GPS felmérések kombinációjával előzetes útvonaltervezéshez jól hasznosítható térképet nyerhetünk. Az alábbi képre kattintva egy ilyen interaktív térkép fog megnyílni, melyen a főgerinc és az északi régió turistaútjainak többsége szerepel, azonban az itt látható anyag egyelőre még csak béta verzióként kezelendő – a hiányzó vagy pontatlan adatok pótlásához köszönettel fogadok saját GPS felméréseket (kapcsolatfelvétel: e-mailben vagy a fórumban).
| hagyományos | online-GPS | egyéb online | történelmi |
További online térképek
ha mindez nem elég...
- Az OpenMaps oldalán egy folyamatosan fejlődő, egész Közép-Európa térségét lefedő online térkép érhető el. Az autós- és turistautakat egyaránt tartalmazó térkép GPS-készülékekre letölthető.
- Az alpinet.org román nyelvű oldalra feltöltött GPS pontok és útvonalak megjeleníthetők SRTM alapú és hagyományos térképen is (az utóbbit két részre bontották: nyugat és kelet).
- Egy ismeretlen forrásból származó, kényelmesen kezelhető, ám szintvonalak nélküli dombortérkép található továbbá ezen az oldalon.
- S végül egy nem turista célzatú, de részletessége miatt mégis hasznos térképet; az 1:25.000 méretarányú román katonai topográfiai térkép online böngészhető verzióját ajánlanám még a közönség figyelmébe.
| hagyományos | online-GPS | egyéb online | történelmi |
Történelmi térképek
Monarchiabeli katonai felmérések
A Habsburg Birodalom, később Osztrák-Magyar Monarchia három nagyszabású térképészeti felmérést készített katonai célokra. Az első felmérés 1763–1787 között, a második 1806–1869 között, harmadik pedig 1869–1887 között készült. A katonai felmérések térképei online böngészhetőek, illetve a harmadik felmérés egyes 1:200 000 méretarányú szelvényeit le is tölthetjük (a Fogarasi-havasok területét lefedő szelvények: 42-46, 43-46, illetve 42-45). Az első katonai felmérés erdélyi és bánáti szelvényei szintén fellelhetők az interneten (a Wikimedia Commons tárában), ezekből a Fogarasi-havasok környékére vonatkozókat az alábbi interaktív térkép segítségével könnyen elérhetjük. Érdeklődésre tarthat számot továbbá a harmadik katonai felmérésből szerkesztett részletesebb térkép, amely a Magyar Királyság területét 1:25.000 méretarányban ábrázolja; valamint a Siebenbürgischer Karpatenverein nagyszebeni osztálya által 1912-ben német nyelven kiadott 1:75.000-es méretarányú, színezett turistatérképe is.